לג בעומר

כל המידע על ל"ג בעומר - המנהגים, הסיפורים, איכות הסביבה ועוד. כנסו והשכילו.

ל"ג בעומר הוא חג מסורתי המבוסס על מנהגים ואירועים מהעבר. החג נחגג בתאריך י"ח באייר שהוא היום השלושים ושלושה לספירת העומר המתחילה ביום הראשון של חול המועד פסח ונמשכת עד לחג השבועות. ספירת העומר נמשכת 49 יום – 7 שבועות.

במהלך ספירת העומר נהוג לקיים מנהגי אבלות שונים, כגון הימנעות מלבישת בגד חדש, לא לקיים טקסי חתונה, לא להסתפר ולהתגלח ויש המחמירים ונמנעים מהאזנה למוסיקה.

ל"ג בעומר מהווה יום אתנחתא בתוך ימי האבלות, זהו יום שעל פי המסורת מותר לקיים חתונות, נהוג לחגוג את ל"ג בעומר בהילולות מדורות וביקור בקברי צדיקים.

 

מנהגי ל"ג בעומר לפי המסורת

לא ממש ברור על מה ולמה חוגגים את ל"ג בעומר, ישנם מספר הסברים שמהם אפשר גם להבין את מנהגי החג.

סברה אחת טוענת שזהו היום בו התחיל המרד הגדול ביהודה. מספרים שברחבי ארץ ישראל הודלקו משואות שהודיעו על תחילת המרד וכך נוצרה המסורת של הדלקת מדורות לחגוג את ל"ג בעומר.

סברה נוספת גורסת שרבים מתלמידיו של רבי עקיבא מתו בזה אחר זה – 24,000 תלמידים שמצאו את מותם חלקם במהלך המלחמה בזמן המרד עצמו וחלקם ממגיפה קשה., בתאריך בו חל ל"ג בעומר פסק מותם של התלמידים בבת אחת ולכן ביום זה ישנה הפוגה ממנהגי האבל של ספירת העומר ומותר להתחתן בתאריך זה ולקיים הילולות.

רבי שמעון בר יוחאי היה מתלמידיו של רבי עקיבא ולפי המסורת הוא זה שכתב את ספר הזוהר. במהלך חייו קרו מספר אירועים הקשורים בתאריך בו נחגג ל"ג בעומר – בתאריך זה הוא קיבל הסמכה כרב, בתאריך זה התחתן, ובתאריך זה גם נפטר.

בערב ל"ג בעומר מתקיימת הילולה ליד קברו אשר בהר מירון המסמלת את עליית נשמתו לשמים להתאחד עם עולמות עליונים.

אחד המנהגים הנפוצים בעת ההילולה היא ה"חלאקה" – במהלך ההילולה מביאים הורים את הבנים שהגיעו לגיל 3 לחגוג יום הולדת וטרם הסתפרו לקבל את התספורת הראשונה בחייהם.

מנהג נוסף המזוהה עם ל"ג באומר הוא המשחק בחץ וקשת, זהו זכר לכלי הנשק של בר כוכבא וצבאו, כלי הנשק הנפוץ בעת ההיא.

 

 

ל"ג בעומר ואיכות הסביבה

בשנים האחרונות גוברת המודעות לשמירה על איכות הסביבה. זיהום אויר וההתחממות הגלובלית נמצאים על סדר היום וישנם ניסיונות רבים לחנך את הדור הצעיר לעזור בשמירה על הטבע ועל איכות הסביבה.

מדורות ל"ג בעומר גורמות לזיהום אויר גדול ופוגעות בצורה קשה באיכות הסביבה.

בחלק מהמדורות משליכים לתוך האש חומרים אשר לא מיועדים לשריפה כגן מוצרי פלסטיק וכדומה והם גורמים לזיהום רב יותר.

כדי לנסות ולצמצם את הזיהום וגם בכדי לשמור על בטיחות החוגגים, עיריות רבות מגבילות את המקומות בהן ניתן לקיים מדורות ל"ג בעומר, וממליצות על איחוד מדורות במתחמים – בכל מתחם מדורה אחת משותפת לכל הקבוצות שהגיעו למקום. וכמובן שימת דגש על החומרים המושלכים לתוך האש ועל גודל המדורה, מדורה קטנה יותר פחות מזיקה ופחות מסוכנת.

 

פעילות אלטרנטיבית לל"ג בעומר

אמנם המדורה היא הסמל המרכזי של ל"ג בעומר, בעיקר עבור הילדים, אבל אם אתם רוצים לעזור לשמור על איכות הסביבה ועל הטבע ולא להסתכן בקרבה של הילדים לאש ניתן לקיים פעילות שאינה כוללת מדורה או שמסתפקת במדורה קטנה לצורך צליית תפוחי אדמה מסורתית או מרשמלו.

החברה להגנת הטבע למשל מציעה טיולי עששיות מודרכים הכוללת סיור לילי בטבע עם האזנה לרחשי הלילה של החיות וסיפורי מרד בר כוכבא ברוח ל"ג בעומר.

מפעילים מקצועיים מציעים פעילויות חברתיות מהנות אשר אינן דורשות הבערת אש, למשל מעגל מתופפים, הפעלה אתגרית ועוד אשר יוכלו למלא את האירוע בהנאה גדולה וללא זיהום אויר מיותר.

ילדים גדולים יותר יכולים ליצור בעצמם הפעלות שונות לחבריהם וכל אחד בתורו יפעיל את הקבוצה, משחקים של פעם, חבילה עוברת, איפור פנים וקעקועים ועוד, תנו לילדים את האפשרות והם כבר ימצאו את ההפעלות שעושות להם כייף.

 

 

אל תוותרו על חגיגות ל"ג בעומר אבל השתדלו להתחשב בסביבה שלנו ונסו למזער את נזקי זיהום האויר עד כמה שניתן. התמקדו במרכיב החברתי והמהנה במקום באש המסוכנת והמזיקה.

לג בעומרמאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

יום הולדת

מסיבת יום הולדת משותפת לילדי החודש

01/07/2015 16:54:52

כל הרעיונות כיצד לחגוג במסיבת ענק עם כל החברים שנולדו באותו חודש כמוכם, ממש כאן בכתבה שלפניכם.

איך לבשל ליום הולדת,איזה אוכל להכין ליום הולדת,מתכונים ליום הולדת

המתכונים שיעשו לכם את יום ההולדת...

21/03/2016 09:30:55

מארגנים יום הולדת? זקוקים להשראה? בואו תראו איזה מזנון טעים וקליל אפשר להכין לחגיגה הטעימה של השנה.

חוף הים, מסיבות מים

5 סיבות לחגוג בים יום הולדת

18/08/2015 11:56:03

מתלבטים היכן לחגוג את יום ההולדת המתקרב? בחודשי הקיץ חוגגים בים. כל הסיבות למה ומדוע להתלכלך בחול נמצאות ממש כאן, המשיכו לקרוא.

יום הולדת קולנוע לבנים,יום הולדת קולנוע לבנות,יום הולדת סרט

מסיבת קולנוע מטורפת רק לילדים

29/02/2016 09:33:01

לא משנה איזו מסיבה אתם חוגגים, העיקר שיהיה בה טאץ´ של קולנוע, חגיגת סרט כמו שכל הילדים הכי אוהבים, עם כל הקישוטים והמשחקים.

יום הולדת עם מתקנים מתנפחים,אטרקציה של מתקנים מתנפחים,אטרקציית מתקנים מתנפחים

מתנפח לכל אורח

28/03/2016 10:50:48

האטרקציה שאי אפשר בלעדיה!

מתנה, מתנות

מתנה שבאה מאהבה

01/07/2015 17:05:45

חמש מתנות בעבודת יד שיפתיעו את החברה הכי טובה שלך, רוצה לדעת איך ומה לעשות? המשיכי לקרוא!

סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר