לג בעומר

כל המידע על ל"ג בעומר - המנהגים, הסיפורים, איכות הסביבה ועוד. כנסו והשכילו.

ל"ג בעומר הוא חג מסורתי המבוסס על מנהגים ואירועים מהעבר. החג נחגג בתאריך י"ח באייר שהוא היום השלושים ושלושה לספירת העומר המתחילה ביום הראשון של חול המועד פסח ונמשכת עד לחג השבועות. ספירת העומר נמשכת 49 יום – 7 שבועות.

במהלך ספירת העומר נהוג לקיים מנהגי אבלות שונים, כגון הימנעות מלבישת בגד חדש, לא לקיים טקסי חתונה, לא להסתפר ולהתגלח ויש המחמירים ונמנעים מהאזנה למוסיקה.

ל"ג בעומר מהווה יום אתנחתא בתוך ימי האבלות, זהו יום שעל פי המסורת מותר לקיים חתונות, נהוג לחגוג את ל"ג בעומר בהילולות מדורות וביקור בקברי צדיקים.

 

מנהגי ל"ג בעומר לפי המסורת

לא ממש ברור על מה ולמה חוגגים את ל"ג בעומר, ישנם מספר הסברים שמהם אפשר גם להבין את מנהגי החג.

סברה אחת טוענת שזהו היום בו התחיל המרד הגדול ביהודה. מספרים שברחבי ארץ ישראל הודלקו משואות שהודיעו על תחילת המרד וכך נוצרה המסורת של הדלקת מדורות לחגוג את ל"ג בעומר.

סברה נוספת גורסת שרבים מתלמידיו של רבי עקיבא מתו בזה אחר זה – 24,000 תלמידים שמצאו את מותם חלקם במהלך המלחמה בזמן המרד עצמו וחלקם ממגיפה קשה., בתאריך בו חל ל"ג בעומר פסק מותם של התלמידים בבת אחת ולכן ביום זה ישנה הפוגה ממנהגי האבל של ספירת העומר ומותר להתחתן בתאריך זה ולקיים הילולות.

רבי שמעון בר יוחאי היה מתלמידיו של רבי עקיבא ולפי המסורת הוא זה שכתב את ספר הזוהר. במהלך חייו קרו מספר אירועים הקשורים בתאריך בו נחגג ל"ג בעומר – בתאריך זה הוא קיבל הסמכה כרב, בתאריך זה התחתן, ובתאריך זה גם נפטר.

בערב ל"ג בעומר מתקיימת הילולה ליד קברו אשר בהר מירון המסמלת את עליית נשמתו לשמים להתאחד עם עולמות עליונים.

אחד המנהגים הנפוצים בעת ההילולה היא ה"חלאקה" – במהלך ההילולה מביאים הורים את הבנים שהגיעו לגיל 3 לחגוג יום הולדת וטרם הסתפרו לקבל את התספורת הראשונה בחייהם.

מנהג נוסף המזוהה עם ל"ג באומר הוא המשחק בחץ וקשת, זהו זכר לכלי הנשק של בר כוכבא וצבאו, כלי הנשק הנפוץ בעת ההיא.

 

 

ל"ג בעומר ואיכות הסביבה

בשנים האחרונות גוברת המודעות לשמירה על איכות הסביבה. זיהום אויר וההתחממות הגלובלית נמצאים על סדר היום וישנם ניסיונות רבים לחנך את הדור הצעיר לעזור בשמירה על הטבע ועל איכות הסביבה.

מדורות ל"ג בעומר גורמות לזיהום אויר גדול ופוגעות בצורה קשה באיכות הסביבה.

בחלק מהמדורות משליכים לתוך האש חומרים אשר לא מיועדים לשריפה כגן מוצרי פלסטיק וכדומה והם גורמים לזיהום רב יותר.

כדי לנסות ולצמצם את הזיהום וגם בכדי לשמור על בטיחות החוגגים, עיריות רבות מגבילות את המקומות בהן ניתן לקיים מדורות ל"ג בעומר, וממליצות על איחוד מדורות במתחמים – בכל מתחם מדורה אחת משותפת לכל הקבוצות שהגיעו למקום. וכמובן שימת דגש על החומרים המושלכים לתוך האש ועל גודל המדורה, מדורה קטנה יותר פחות מזיקה ופחות מסוכנת.

 

פעילות אלטרנטיבית לל"ג בעומר

אמנם המדורה היא הסמל המרכזי של ל"ג בעומר, בעיקר עבור הילדים, אבל אם אתם רוצים לעזור לשמור על איכות הסביבה ועל הטבע ולא להסתכן בקרבה של הילדים לאש ניתן לקיים פעילות שאינה כוללת מדורה או שמסתפקת במדורה קטנה לצורך צליית תפוחי אדמה מסורתית או מרשמלו.

החברה להגנת הטבע למשל מציעה טיולי עששיות מודרכים הכוללת סיור לילי בטבע עם האזנה לרחשי הלילה של החיות וסיפורי מרד בר כוכבא ברוח ל"ג בעומר.

מפעילים מקצועיים מציעים פעילויות חברתיות מהנות אשר אינן דורשות הבערת אש, למשל מעגל מתופפים, הפעלה אתגרית ועוד אשר יוכלו למלא את האירוע בהנאה גדולה וללא זיהום אויר מיותר.

ילדים גדולים יותר יכולים ליצור בעצמם הפעלות שונות לחבריהם וכל אחד בתורו יפעיל את הקבוצה, משחקים של פעם, חבילה עוברת, איפור פנים וקעקועים ועוד, תנו לילדים את האפשרות והם כבר ימצאו את ההפעלות שעושות להם כייף.

 

 

אל תוותרו על חגיגות ל"ג בעומר אבל השתדלו להתחשב בסביבה שלנו ונסו למזער את נזקי זיהום האויר עד כמה שניתן. התמקדו במרכיב החברתי והמהנה במקום באש המסוכנת והמזיקה.מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:


ספורט פלוס+ הפעלה ליומולדת

ספורט פלוס+ הפעלה ליומולדת

צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דר
הפעלה ספורטיבית ומאתגרת עם מבחר תחנות מדליקות והמון הנאה
11 המלצות

לאלילנד מסיבת צחקוקים

לאלילנד מסיבת צחקוקים

כל הארץ
מסיבת צחקוקים אנרגטית מלאה בכייף ומצב רוח, עם צחוק בלתי פוסק ושלל אביזרים מבדרים ומצחיקים!

טל סולומון - סטנדאפ ומתיחה על הכלה!

טל סולומון - סטנדאפ ומתיחה על הכלה!

צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דר

17 המלצות

מסיבלימי - אגדה של יומולדת

מסיבלימי - אגדה של יומולדת

צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דר

החל מ: ₪800
10 המלצות